Откриите ни и във Facebook

Откриите ни и във Facebook
Станете наши приятели във Facebook

вторник, 13 март 2012 г.

ОБЕЗПАРАЗИТЯВАНЕ

Обезпаразитяването при кучетата и котките е външно и вътрешно. Вътрешното обезпаразитяване при кучетата е на 20ден след раждането-това е първото обезпаразитяване на кученцето,което обикновено е с течен дронтал. След това обезпаразитяването е през интервал, най-много на всеки 2 месеца!

Обезпаразитяването (вътрешното) при кучето може да се извършва с медикаментите:
  • Каниверм; Празител, за бебета: Витамент на "Virbac"
  • Против бълхи и кърлежи: Сертифект на "Merial"
  • Фиприст; Ефипро
  • Противопаразитни каишки: Превентев и Превентик
Хубаво би било да съчетаете вътрешното обезпаразитяване с външното ,както и да обезпаразитите средата на животното-или мястото където спи,къщичката ако е на двора,или леглото ако живее в дома ви.Установено е ,че 90% от яйцата на бълхите се намират в килимите,в средата (мястото) около кучето или котето.Затова третирайте и нея.
Външното обезпаразитяване може да бъде извършено с няколко вида препарати-различни по форма, фирма и действие.
Пудри-действието им е средно на ниво,кучето трябва да е изкъпано(препоръчва се) и се нанася като разтваряте козината и ръсите в основата.
Пудрата е подходяща при кучета които са с средна по дължина космена покривка,но естествено е че могат да се ползват и при другите космени покривки.

Spot on- една от новите форми за обезпаразитяване при кучетата и котките.При този вид обезпаразитяване препарата попива в мастните депа на епидермиса , и при контакт с ектопаразитите, кожата е отровна и самия паразит се отравя от кожата която в мастните си депа съдържа спот он формата.Това е един сравнително ефикасен за сега метод и продукт,който се използва в ветеринарните клиники и аптеки не само у нас но и в чужбина.Спот он формата се поставя като разтворите козината на кучето/котката точно на мястото зад ушите и накапете цялото количество върху кожата.
Съдържанието на пипетата се прилага директно върху кожата на животното. Необходими са от 24 до 48 часа за разпространяването на течността от мястото на накапване до всички части на тялото. Съдържанието на пипетата се поставя директно върху кожата в областта между раменете (холката) след разгръщане на козината. Важно е съдържанието на пипетата да попадне върху кожата, а не върху козината . Препаратът се разпространява чрез кожните мазнини и се натрупва в мастните жлези. Те играят ролята на резервоар за фипронила от където той заедно с мастния секрет се отделя по дължината на косъма. По този начин на третираните животни се осигурява постоянна защита в продължение на седмици.
Животните не трябва да бъдат къпани 48 часа преди и след третирането с препарата, за да не се намалят кожните мазнини необходими за разпространението му.
Извадете пипетата от опаковката и счупете края на отбелязаното място. Разгърнете козината, за да нанесете съдържанието на пипетата директно върху кожата. Поставете наконечника върху кожата между раменете (холката) на животното и натиснете пипетата няколко пъти, докато изпразните напълно цялото съдържание на 1-2 места. Важно е да се прилага през цялата година, преди още да се открият бълхи и кърлежи. Продуктите от гамата Virbac; Merial, могат да се прилагат ефикасно при всякакви обстоятелства; ще бъдете спокойни дори ако къпете животните с шампоан всяка седмица. Препоръчва се да се прилага при всички животни, които се отглеждат вкъщи.

вторник, 17 януари 2012 г.

Полезна информация за микрочиповете

Микрочипът е стeрилна, стъклена капсула, която не може да бъде счупена и е с големината на оризово зърно, запазва местоположението си в тялото и съдържа петнадесетцифров номер. Този номер не може да бъде изтрит или променен. Специален четец активира микрочипа и прочита информацията съдържаща се в него. Стандартизиран е под ISO с номер 11784/11785. Регистрацията в базата данни е безплатна и практически е завинаги. В нея могат да се регистрират: кучета, котки, птици, коне, влечуги, диви животни и други.
Преди поставянето на микрочип проверете животното дали има вече такъв, в никакъв случай не допускайте поставянето на втори!
Tези уникални 15 цифри, които се превръщат в своеобразно ЕГН за кучето, го свръзва със собственикa, и паспорт, в който са отбелязани лекарските манипулации. Tози чип е едно от необходимите неща за напускане на страната на кучето. Tой удостоверява, че представеното от вас куче е същото животно, за чието клинично описание предоставяте на митническите власти паспорт, номера, който се носи от чипа се разчита от специален четец, подобен на тези баркодове като в магазините.
Стандартизирането на местата за имплантиране на микрочип е от съществено значение за целостта на радиочестотната идентификация (RFID). Това е от особено значение за FDX, базирани комуникационни протоколи, тъй като тяхното ефективно разстояние между четеца и предавателя е сравнително малко. Все пак, макар и стандартизирани имплантираните обекти са от изключително значение и никой не може да пренебрегва значението на един функциониращ четец в идентифицирането на имплантиран транспондер (микрочип) - без него системата отказва. Препоръките на подкомисията по микрочипиране към Световната ветеринарна асоциация за дребни животни (WSAVA) указва в следващите точки местата за имплантиране при дребните животни (домашни любимци). Към този документ са и указанията за повишаване ефективността на четеца, както и стандартните места за имплантиране при останалите животни. Преценката дали да бъде използвана местна упойка се взима от ветеринарния лекар индивидуално. Използването на асептична техника се препоръчва подобно на всяка една инжекция.


Места за имплантиране на микрочип

При кучета и котки, има две признати места за имплантиране, които са стандартни:
  1. Транспондерът (микрочипът) се имплантира подкожно на медиалната гръбна линия, краниално на лопатките. Това е стандартно място за имплантиране във всички страни, включени в Обединеното кралство (Уелс, Шотландия, Англия, Северна Ирландия и Република Ирландия), но не и в останалата част на Европа.
  2. Транспондерът (микрочипът) се имплантира подкожно в средата на лявата част на шията. Това е стандартно място на имплантиране в континентална Европа.
При едрия рогат добитък, овце, кози, свине или други селскостопански видове животни, използвани за производството на месо, мястото за имплантиране е подкожно в основата на лявото ухо върху хрущялната плочка (scutulum). Препоръчително е всички имплантирани животни, които се използват при производство на храни да носят външен идентификатор, за да е видно, че микрочипът е налице, така че да може да бъде признат и възстановен при клане. Местните търговски или правителствени регламенти трябва да регулират използването на имплантирани микрочипове при животни за храна, както и в някои случаи, когато употребата им не е разрешена.
Птици: По-тежки от 5,5 кг тегло при възрастни и или дългокраки: подкожно в основата на шията. По-леки от 5,5 кг при възрастни: интрамускулно в левия гръден мускул. Насочвайте имплантатора в каудо-вентрална посока. Използвайте тъканно лепило и притискане с пръст или шев за затваряне на местата на имплантиране.